Drážďany – metropole Saska

17.12. 2016

V pátek 16. 12. 2016 zavítali žáci kvinty, sexty a septimy do Drážďan. Po příjezdu na tamní hlavní nádraží krátce před 11. hodinou jim byla skvělou průvodkyní paní ředitelka Euroškoly Praha Kateřina Čížková. Seznámila naše žáky se stěžejní historií města a ukázala jim nejznámější místa Drážďan. Nechyběla pochopitelně návštěva obnovené Frauenkirche včetně výstupu na samotný vrchol historického kostela. Díky jasnému slunečnému počasí byl pohled na celé město a jeho okolí skutečně impozantní. Každý účastník musel ocenit způsob řešení, jak lze dosáhnout nejvyššího bodu na věži Frauenkirche. Nelze, než komukoliv dalšímu tento zážitek doporučit!

Po průchodu historickou částí města následovala prohlídka Zwingeru. Ten byl stejně jako Frauenkirche a řada dalších budov Drážďan nově vystavěn z trosek po bombardování města na jaře roku 1945. Po naši páteční exkurzi chápeme, že jsou naši západní sousedé opravdu vyspělým kulturním národem.

V předvánočním čase nechyběl pochopitelně vstup mezi tradiční stánky Strietzelmarktu, tedy vánočních trhů. Málokdo odolal vůni pečených kaštanů či jiných laskomin. V mnoha batůžcích uvízla pochopitelně tradiční drážďanská štola a nějaký ten suvenýr. S pocitem dobře stráveného dne jsme krátce před sedmnáctou hodinou nastoupili do vlaku EC Johannes Brahms k cestě zpět do Prahy. Je dobře, že máme do Drážďan tak blízko, neboť řada z nás se tam jistě ráda vrátí.

• Březen 2024