UNDERGROUND V BUDAPEŠTI – studenti TG vítězové projektu „Studenti čtou a píší samizdat“

1.10. 2019

Naši studenti s jejich zdařilým fejetonem na téma Underground vyjeli na konci září coby vítězové projektu Studenti čtou a píší samizdat na festival „Underground včera a dnes“ konaný v Budapešti. Jednalo se o nevšedně pojaté setkání středoškolských studentů posttotalitních zemí. O tomto zajímavém výletu nám reportáž přináší sami zúčastnění studenti septimy a oktávy:

Naše cesta do Budapešti, tam a zpět
Budapešť je dechberoucí město,  sršící energií. Měli jsme možnost si ho vychutnat jak ve dne, tak i v noci. Je to město plné historie, kultury a roztomilých ulic, ve kterých se člověk snadno zatoulá, ale poté se zas objeví tam, kde by to vůbec nečekal. A tak má možnost prozkoumávat nádherná zákoutí s příjemnou atmosférou. Bohužel my jsme celé hodiny neměli, ale to co jsme stačili zhlédnout stálo opravdu za to.

 Hned po příjezdu, co jsme rozlámaní z autobusu odložili věci v apartmánu, vyrazili jsme prozkoumat noční Budapešť. Najedli jsme se v jedné z krásných restaurací ve středu města, kde nám moc chutnalo. A jelikož náš výlet byl zaměřený na underground, tak jsme vyhledali jeden z lokálních undergroundových podniků Szimpla Kert. Tento podnik je naprosto úchvatný a chtěli bychom ho všem doporučit. Je to spojení vinárny, hospůdky i klubu dohromady, kde hraje skvělá hudba a každý si tam najde své. Jen ceny jsou poněkud vyšší ale vše vynahrazuje vyjímečná atmosféra podniku. Tato procházka se nám protáhla až do pozdních nočních hodin, ale ničeho nelitujeme.

Hned ráno jsme odjeli na „místo činu“ Festival Undergroundu. Celý program se odehrával v útulném kulturním centru blízko Náměstí Hrdinů. První část programu byla vystavěna z přednášek. Každá přednáška se zabývala jiným odvětvím undergroundu, od divadla jsme se přes poezii dostali až k undergroundovým festivalům. Každou zemi zastupoval jeden přednášející, přednášky byly v rodných jazycích a překládány do angličtiny. Před ukončením dopoledního programu jsme měli malý workshop, kde jsme měli za úkol udělat přebal samizdatovému časopisu. Na této aktivitě bylo zajímavé to, že jsme byli různě rozděleni na skupiny namíchané národnostně (Slováci, Češi ,Rumuni, Bulhaři….). Společnými silami jsme vytvořili přebaly časopisů. Při této aktivtě jsme se seznámili s našimi slovenskými kamarády, se kterými jsme se po skočení večerního programu rozhodli pokračovat v objevování noční Budapešti. Ale ještě před večerním programem jsme stihli vylézt na Rybářskou baštu, kde jsme měli Budapešť jako na dlani, výhled byl naprosto úchvatný.

Celým večerním programem zněla hudba. Viděli jsme vtipné představení o svázaných rukou umělce v období komunismu a spoustu koncertů, dokonce jsme se naučili pár rumunských tradičních tanců, které nám daly zabrat, ale velice jsme se při nich pobavili. Celý náš výlet do Budapešti jsme završili nočním touláním po městě s našimi novými přáteli. Jelikož nás naprosto uchvátila Szimpla Kert, rozhodli jsme se je tam znovu vzít. Byli stejně uchváceni jako my. Celý zbytek večera se táhl v příjemné atmosféře nových přátelství.

Jediné, co nás mrzí, že jsme v Budapešti nemohli zůstat déle. Je tam toho tolik, co se dá objevovat a my jsme bohužel viděli jen zlomek. Proto doufáme, že další rok se na tento undergroundový festival znovu vydáme a objevíme zase o kus víc. Na Budapešť budeme dlouho vzpomínat.

 • Květen 2020
  Po Út St Čt So Ne
  « Dub    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
 • Rubriky
 • Archivy
 • Nejnovější příspěvky